Carbomat ECO 1500L, pH 4, ściółka
695,00 zł
Opis produktu
Carbomat ECO to rodzina produktów o uniwersalnym zastosowaniu, składająca się z różnej wielkości frakcji surowego miękkiego węgla brunatnego (lignitu) o odpowiednim pH i nie poddanych żadnej obróbce poza frakcjonowaniem i odsiewaniem. Lignit jest praktycznie całkowicie czystą, naturalną, wysokiej jakości materią organiczną, skondensowaną i zhumifikowaną, niezwykle bogatą w substancje humusowe, makro- i mikroelementy oraz pierwiastki śladowe. Gruzełki lignitu trwale i skutecznie wpływają na parametry jakościowe oraz strukturalne gleby, nawet w okresie powyżej 20 lat od pierwszego zastosowania. Wyróżniają się wysoką porowatością, która wynosi nawet do 60% ich objętości, dzięki czemu wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną gleby. Produkt może być stosowany w uprawie praktycznie każdej rośliny (po uwzględnieniu odpowiedniego pH) oraz na każdym rodzaju gleby.
Szczegóły produktu
Opinie użytkowników
Czym jest Carbomat ECO 1500L, pH 4, ściółka
Ta wersja Carbomatu ECO to materiał ściółkowy w najczystszej postaci, o frakcji w zakresie 8-20 mm.
Poza standardowymi korzyściami, jakie daje nam ściółka, czyli np. ochrona gleby przed erozją lub odparowaniem wody, nadmiernym porastaniem chwastów itp. gruzełki Carbomatu ECO, regularnie opłukiwane opadami deszczu, stanowią niezwykle cenne uzupełnienie gleby o wartościowe składniki odżywcze, głównie w postaci mocno zhumifikowanej materii organicznej i substancji humusowych, które ułatwiają właściwe odżywianie roślin oraz sprzyjają rozwojowi systemu korzeniowego oraz korzystnych mikroorganizmów glebowych. Taka ściółka z lignitu może być czasem jedynym ratunkiem w przypadku, gdy mamy glebę o niskiej jakości i rośliny nie chcą nam rosnąć, głównie z uwagi na fakt, że Carbomat ECO podnosi również współczynnik wykorzystywania składników odżywczych przez rośliny, zwłaszcza makro- i mikroelementów, takich jak potas, miedź, mangan, żelazo, i sód. Dodatkowo, dzięki zdolności buforowej, Carbomat ECO koryguje i stabilizuje odczyn gleby, ale też ogranicza pobieranie przez rośliny metali ciężkich, jeśli takowe w glebie występują. Jego obecność wspomaga wigor roślin oraz wpływa korzystnie na plonowanie. Z uwagi na fakt, że Carbomat ECO jest surowcem nie wymagającym przekompostowania (jak świeża kora drzewna lub kompost), mikroorganizmy nie zużywają azotu będącego ważnym zasobem gleby, co ma miejsce przy standardowym rozkładzie świeżej materii organicznej. Gruzełki Carbomatu ECO pod wpływem wilgoci wytwarzają ciepło (co wzmaga też ich ciemny kolor), co w efekcie podnosi temperaturę podłoża wokół roślin, rozszerzając okres ich wegetacji.
Zalecenia stosowania i dawkowanie
Obszarowo, np. na rabaty
Należy usypać warstwę Carbomatu ECO o grubości min. 4-5 cm na wybranym areale lub rzędzie.
Punktowo, tj. pod konkretną roślinę
Należy usypać warstwę Carbomatu o obwodzie proporcjonalnym do objętości części nadziemnej ściółkowanej rośliny i grubości ok. 4-5 cm.
Wskazówki
- W celu wzmocnienia ochrony przeciw porastaniu chwastów, przed wysypaniem Carbohumic ECO zalecamy pokrycie gleby agro- lub geowłókniną lub usypanie grubszej warstwy produktu – ok. 8 cm
- Produkt możemy swobodnie mieszać z innymi materiałami ściółkującymi, żeby poprawić ich działanie
- Już nawet niewielka ilość ściółki Carbomat ECO ma bardzo duży wpływ na stan i kondycję gleby
FAQ
Czy każdy węgiel brunatny nadaje się do gleby?
Absolutnie nie. Nas – ogrodników – interesuje przede wszystkim ten młody w. brunatny – lignit, nieprzydatny do spalania w piecu, o niskim stopniu karbonizacji, znajdujący się w płytkich złożach. Jest on zwieńczeniem setek tysięcy lat powolnego, geologicznego „trawienia”, czyli rozkładu różnorodnej, czystej, prehistorycznej materii organicznej przy udziale pirolizy (tj. nieśpiesznego, wieloletniego procesu spalania w relatywnie niskiej temperaturze i bez dostępu powietrza) oraz podwyższonego ciśnienia. Są to warunki praktycznie nie do odtworzenia w sposób sztuczny. W wyniku wszystkich tych niezwykle złożonych i czasochłonnych zjawisk powstała wysoce stabilna, niezwykle pożywna materia organiczna, zawierająca unikalną i wyjątkowo skondensowaną substancję organiczną, pierwiastki śladowe i wiele innych korzystnych składników, takich jak aminokwasy czy zdrowe tłuszcze, które uwalniają się stopniowo wraz z powolną biodegradacją.
Dlaczego jako ściółki użyć Carbomat ECO a nie np. korę drzewną?
Przede wszystkim dlatego, że lignit – Carbomat ECO jest nieporównywalnie bardziej zasobny w przetworzone substancje humusowe niż kora (świeża bądź przefermentowana), przez co zdecydowanie lepiej i nieporównywalnie dłużej odżywia okryte nim rośliny. Warto też pamiętać, że kora – jak każda świeża materia organiczna – będzie ulegać bardzo szybkiej mineralizacji, podczas której bakterie będą zużywać znaczne ilości azotu z gleby (niezbędnego w procesie rozkładu resztek), tak bardzo potrzebnego również roślinom w fazie wegetacji. Wiąże się to w efekcie z dodatkową koniecznością suplementacji roślin tym pierwiastkiem w okresie wzmożonego wzrostu wiosną. Idąc dalej, kora jest ochronną warstwą macierzystego drzewa, w związku z czym mogą w niej przebywać różne nie zawsze korzystne szkodliwe związki organiczne (możemy wymienić choćby polifenole oraz garbniki), które niekorzystnie wpływają na środowisko glebowe i rośliny w naszych ogrodach.
Czy gryzonie gniazdują w Carbomacie ECO?
Nie. I jest to jego niewątpliwa zaleta w porównaniu do innych materiałów ściółkujących, jak chociażby trocin, zrębek drzewnych czy torfu, które chętnie wykorzystują producenci borówki amerykańskiej. Carbomat ma sypką, gruzełkowatą formę, która bardzo utrudnia gniazdowanie weń gryzoniom.
Jak długo Carbomat ECO pozostaje w glebie?
Jest to bardzo trudne do jednoznacznego stwierdzenia, biorąc pod uwagę złożoność chemiczną surowca (lignitu) oraz chemiczne formy pochodnych węgla (pierwiastka), jakie w nim występują. Z jednej strony lignit zawiera w sobie cząstki humusowe łatwo rozpuszczalne w wodzie, które ulegają szybszemu płukaniu bądź skonsumowaniu przez rośliny i mikroby, a z drugiej jest bogaty w bardzo trwały węgiel aktywny (biowęgiel), który potrafi utrzymać się w glebie nawet przez tysiące lat. W przypadku pytania „co ile lat stosować Carbomat” odpowiedź, niestety, też nie jest oczywista, ponieważ każda gleba jest inna i zachodzić w niej mogą różne procesy biologiczno-chemiczne na przestrzeni lat. Różną też prowadzimy w naszych ogrodach agrotechnikę. Najlepiej, gdyby bardziej sprecyzowaną datę kolejnego zabiegu wyznaczyła dobra analiza chemiczna gleby, ale z całą pewnością można powiedzieć, że taka jednorazowa aplikacja Carbomatu w ilości 10-20% udziału (dla warstwy ornej ok. 20 cm) spokojnie użyźni nam glebę na okres przynajmniej 10 lat.
Carbomat ECO 1500L, pH 4, ściółka
695,00 zł