Kwasy humusowe

zobacz

Mikoryza

zobacz

Węgiel brunatny w ogrodzie – czy to ma sens

Mało komu węgiel brunatny kojarzy się z rolnictwem, zwłaszcza ekologicznym, albo z przydomowym ogródkiem, chyba raczej z dymiącym kominem szklarni sąsiada lub z elektrownią w Bełchatowie. Teraz to się diametralnie zmienia, bo zarówno politycy, jak i zwykli ludzie zdają sobie sprawę ze złego stanu jakości powietrza w Polsce (smog) i ogromnej degradacji gleb wskutek niedbałego, czasem wręcz rabunkowego ich wykorzystania w XIX i XX wieku.

Pierwsze, bardzo proste próby wykorzystania węgla brunatnego do poprawy jakości gleb robiono już w Niemczech i Polsce ponad 100 lat temu. Wojny światowe, a później gwałtowny rozwój przemysłu przerwały te prace aż do lat 50. ubiegłego wieku i dopiero teraz wiedza i nowoczesne technologie pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału węgla brunatnego w uprawie roślin.

Do tych celów nadaje się – po odpowiednim przetworzeniu – jedynie „młody” węgiel brunatny znajdujący się w płytkich złożach, głównie w zachodniej części Polski.

Nawozy organiczne na bazie węgla brunatnego

Firma CarboHort wyszła z założenia, że samo spalanie węgla brunatnego to marnowanie jego potencjału, który powinien być wykorzystany również do wsparcia procesu poprawy jakości gleb w Polsce przez zwiększone wiązanie dwutlenku węgla dzięki zjawisku tzw. „sekwestracji CO2”.

Polska jest jednym z nielicznych krajów świata posiadających to „brunatne złoto”, pozwalające na skokową poprawę jakości gleb i wiązanie w niej dwutlenku węgla, jednocześnie wspierając wysoką produkcję żywności najlepszej jakości i co ważne – z ujemnym śladem węglowym.

DSCF5976 1024x590 1

Poprawa jakości gleb

Gleb rolniczych w Polsce mamy coraz mniej, bo budowane są nowe dzielnice miast, nowe drogi, nowe wielkie centra logistyczne i inne zakłady pracy. Nasze gleby są przeważnie młode, pochodzenia polodowcowego i z tego powodu zawierają mniej próchnicy, niż w wielu innych krajach Europy.

Dodatkowo złe praktyki rolnicze spotęgowały proces zanikania próchnicy i teraz nasze gleby zawierają jej o 25-30% mniej, niż w wieku XIX. Skutkiem tego jest dzisiaj mała żyzność i produktywność gleb, słabe magazynowanie w nich wody, a w efekcie niskie plony upraw i ich wrażliwość na susze. Opierając uprawę roślin na żyzności gleby – a takie jest założenie rolnictwa zrównoważonego oraz ekologicznego zgodne z kierunkami polityki europejskiej – musimy odbudować jej jakość, co w optymalnych warunkach mogłoby się udać dopiero po około 40 do 50 latach!

To za długo, musimy to zrobić dużo szybciej, bo w ciągu 10-15 lat, więc trzeba przyspieszyć cały proces i teraz już wiemy jak. Przetworzony węgiel brunatny zawiera substancje tożsame z obecnymi w próchnicy – są to kwasy fulwowe, kwasy huminowe oraz huminy i bituminy. Ich dodatek do gleby zwiększa skokowo zawartość próchnicy odbudowując trwale jej jakość i żyzność. Dodatkowo substancje te znacząco zmniejszają dostępność metali ciężkich i innych szkodliwych związków poprawiając zdrowotność gleb i rosnących na nich roślin.

Wszyscy wiemy, jak trudno jest kupić dobrą ziemię do ogrodu, czy pod trawnik, która nie pochodzi z przetworzenia odpadów lub ścieków.

Wykorzystanie produktów z przetworzonego węgla brunatnego pozwala na użyźnienie każdej, nawet bardzo słabej gleby.

To ogromna pomoc dla każdego tworzącego otoczenie swojego nowego domu, nowy ogród, czy teren zielony. Chcemy żyć zdrowo, wśród zieleni, korzystać ze zdrowych jarzyn i owoców z własnego ogrodu.

Produkty z węgla brunatnego umożliwiają to w prosty sposób i bez żadnego ryzyka, gdyż nie da się ich przedawkować!

Produkty z firmy CarboHort są preparatami z węgla brunatnego, przeznaczonymi do stosowania w każdym gatunku roślin trawiastych, zielnych, krzewów i drzew obecnych w naszych ogrodach i w naszych parkach.

Można je stosować na ogródkach działkowych, w ogrodach produkcyjnych, szklarniach, szkółkach, w roślinach ozdobnych, sadach i uprawach jagodowych, a także na terenach zatrawionych oraz w uprawach typowo rolnych, polowych.

Rośliny zasilane produktami węglowymi rosną w zdrowszej, żyznej ziemi, lepiej rozwijają system korzeniowy, mają większy dostęp do wody, składników odżywczych i są chronione przed szkodliwymi pierwiastkami i substancjami. Wskutek tego rośliny szybciej się rozwijają, są mocniejsze i bardziej odporne na choroby, złą pogodę i suszę, a nawet na szkodniki.

Stosowanie produktów CarboHort jest bardzo proste i sprowadza się najczęściej do podlania rośliny odpowiednią ilością roztworu produktu lub podania pod roślinę odpowiedniej dawki produktów w formie stałej, sypkiej. Co szczególnie ważne, stosując takie organiczne produkty nie da się przenawozić roślin.

Powiązane wpisy