Astvit płynny 20 l

Uniwersalny nawóz organiczny

168,00 

Astvit to naturalny, uniwersalny nawóz na bazie kurzaka, wyprodukowany wyłącznie z surowców naturalnych i przeznaczony do całorocznego stosowania do wszystkich roślin domowych oraz ogrodowych. Zawiera wszystkie niezbędne makroskładniki do stymulowania prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, takie jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka, sód, jak również mikroelementy: żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, chrom – wszystkie w postaci organicznej, bardzo dobrze przyswajalnej przez rośliny. Duża część jej składników pokarmowych a zwłaszcza azotu, fosforu oraz siarki występuje w ciałach obecnych w preparacie mikroorganizmów i innych związkach organicznych w tym w antyutleniaczach. Dzięki bezpośredniej absorpcji (wchłanianiu) fosforu stosowanie preparatu powoduje wyjątkowo szybki wzrost roślin oraz wcześniejsze rozpoczęcie okresu ich owocowania. Astvit wzmacnia system korzeniowy roślin przy współudziale olbrzymiej ilości pożytecznych mikroorganizmów saprofitycznych, w tym mikroorganizmów wytwarzających trwałą próchnicę glebową oraz wiążących azot z powietrza – tzw. azotobakter, uaktywniających wybiórczo składniki pokarmowe zawarte w glebie, potrzebne danej roślinie. W doświadczeniach wegetacyjnych stwierdzono, że ASTVIT stosowany w odpowiednich dawkach pozwala uzyskać dorodne rośliny i dobre plony, bez żadnego innego nawożenia mineralnego oraz bez konieczności stosowania środków ochrony roślin (fungicydów i insektycydów). 

Producent:
R. Ast Nawozy Naturalne (PL)
Skład:
ekstrakt z przefermentowanego kurzak
pH:
ok. 7,5
Produkt ekologiczny:
NŻN/415/67/16
Kod EAN:
5907437068144
Waga:
20 kg
Wymiary:
20 x 30 x 40 cm
Sposób aplikacji:
nalistny, doglebowy
Rodzaj uprawy:
glebowa, doniczkowa
Typ produktu:
płynny
Do jakich roślin

Do wszystkich rodzajów roślin

Do jakiej gleby

Do każdego rodzaj gleby

Termin stosowania

Całoroczny termin stosowania

ASTVIT wyróżnia się nie tylko skutecznym dokarmianiem roślin lecz także wspomaga odporność zdrowych roślin na różne naturalne zagrożenia, takie jak szkodniki, insekty, choroby grzybowe czy skrajne temperatury.

To innowacyjne rozwiązanie – szczególnie polecane w uprawach ekologicznych, które z powodzeniem zastępuje nawożenie mineralne. W odróżnieniu od innych nawozów chemicznych, Astvit skupia się na wzmacnianiu działań wspierających procesy biologiczne (a nie na ich wypieraniu), a dzięki zharmonizowanej interakcji z ekosystemem rośliny – również poprzez pożyteczną mikroflorę – otrzymuje ona kompleksową całoroczną opiekę i pielęgnację. Produkt jest polecany do wszystkich rodzajów roślin – od kwiatów domowych przez trawniki, uprawy warzywne, sadownicze, aż po drzewa i krzewy ozdobne. Produkt zawiera także pożyteczne mikroorganizmy, które działają w symbiozie z roślinami. W skutek ich działania, roślina pobiera z kompleksu sorpcyjnego dokładnie te składniki, których w danym momencie potrzebuje, eliminując ryzyko niebezpiecznego przenawożenia. Astvit to połączenie tradycji z nowoczesnością w uprawie roślin, oparte na szacunku dla Natury i jej cudownej siły do rewitalizacji środowiska glebowego.

Astvit płynny 0,5 L kwiaty i rośliny ogrodowe

Aplikacja doglebowa

Do każdorazowego podlewania roślin

  • po uprzednim rozcieńczeniu koncentratu z wodą, stosujemy 1 zakrętka na 0,6 litra wody lub w stosunku 1 : 40, czyli 100 ml koncentratu na 4 litry wody.

Aplikacja nalistna

Aby oprysk był skuteczny najpierw trzeba zadbać o wilgotność podłoża.

  • Rozcieńczamy koncentrat w dawce 2 zakrętki na 0,6 litra wody lub w stosunku 1:20 tzn. 100 ml koncentratu na 2 litry wody, nie zapominając o nawadnianiu rośliny zwykłą ustaną wodą.
  • Nie należy zapominać o regularnym podlewaniu zwykłą wodą, gdyż aby oprysk przyniósł efekty korzeń musi być wilgotny, inaczej zabiegi takie niewiele dają. Najlepiej robić opryski po deszczach w polu lub po podlewaniu na działkach, kiedy ziemia jest wilgotna. Dokarmianie na sucho nie przynosi oczekiwanych efektów.
  • 1 litr koncentratu w płynie wystarcza na 40 litrów roztworu nawozowego

Oprysk interwencyjny

Przy oprysku interwencyjnym 3-5 krotnie silniejszym od standardowego likwidujemy doraźnie insekty i choroby grzybowe.

Przy likwidacji insektów i chorób grzybowych

  • Stosujemy dawkę 3 zakrętki na 0,6 litra wody lub w stosunku 300 ml koncentratu na 2 litry wody.
  • Oprysk wykonujemy na spodnią część liści 3-4 razy w ciągu 2 dni, a przy opornych szkodnikach zwiększamy stężenie 5-krotnie, czyli 5 zakrętek na 0,6 litra wody lub 500 ml na 2 litry wody.
  • Po zakończonym cyklu wracamy do regularnego podlewania wodą w odpowiednich dawkach, szczególnie latem. Przy ewentualnych dalszych problemach zwiększyć częstotliwość oprysków.
  • Przy opornych insektach i chorobach można jednorazowo zastosować ASTVIT koncentrat płynny bez rozcieńczania w dużym zamgławieniu.
  • Przygotowany roztwór Astvitu nie musi być od razu zużyty. Im dłużej ma dostęp do tlenu tym silniejsze ma właściwości, dzięki temu, że w połączeniu z tlenem (napowietrzamy roztwór mieszając go) następuje proces dotleniania, w wyniku którego mnożą się zawarte w Astvicie pożyteczne mikroorganizmy. Dlatego dobrze jest przed użyciem roztworu odstawić go na min. godzinę
  • Do roztworu spokojnie można dodać łyżeczkę cukru lub porcję melasy bądź vinassy, co również przyspieszy namnażanie się mikroorganizmów
  • Do sporządzenia roztworu roboczego najlepsza będzie woda ze studni albo wodociągowa. Do wszystkich nawozów z życiem biologicznym używamy wody odstanej, wolnej od chloru

Wiem, że są różne grupy roślin, które potrzebują odpowiedniego stosunku NPK w nawozie. Jak to się ma do tego, że Astvit można stosować uniwersalnie do wszystkich roślin? Jest to dla mnie ważne, bo mam w domu dość dużą kolekcję roślin.

Astvit jest doskonałą pożywką, zawierającą wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe dostępne w proporcji, która zapewnia optymalną rozbudowę biomasy, zarówno w korzeniach jak i w części nadziemnej. 100 kg Astvitu sypkiego zawiera m.in.: 4 kg N, 4 kg P – czyli 10 kg P2O5, 10 kg Ca i przeszło 12 kg krzemionki koloidalnej SiO2 i cały szereg makro- i mikroelementów. Astvit zawiera również pożyteczne mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy wiążące trwałą próchnicę oraz azot z powietrza – Azotobacter. Wszystkie te składniki trafiają bezpośrednio do kompleksu sorpcyjnego i przy współudziale mikroorganizmów roślina pobiera wybiórczo składniki odżywcze, które w danym momencie są jej potrzebne. Składniki, których roślina nie potrzebuje również są obecne w magazynie glebowym, ale roślina pozostaje na nie obojętna.

Czy jeśli stosuje się sypki Astvit do podlewania roślin konieczne jest też nawożenie dolistne płynnym Astvitem?

W sytuacji stosowania sypkiego Astvitu, czy to w postaci sypkiej, mieszając produkt z podłożem, czy to w postaci zrobionego z wodą roztworu i w postaci płynnej wprowadzając do podłoża w zasadzie nie ma konieczności nawożenia dolistnego poprzez oprysk płynnym Astvitem. Tylko w sytuacji, gdy pojawią się jednak insekty czy inne negatywne objawy, uzupełniamy nawożeniem dolistnym min. 3-krotnie silniejszym stężeniem.

Czy dodawanie melasy lub gnojówki z pokrzyw do roztworu Astvitu to dobry pomysł? Czy takimi roztworami można dokarmiać dolistnie czy tylko normalnie podlewać?

Roztwór Astvitu powinno się mieszać wyłącznie z melasą / vinassą lub produktami humusowymi. Możliwe jest też np. stosowanie jednocześnie z Astvitem wszelkich naturalnych środków, jak choćby gnojówka z pokrzyw (choć nie ma takiej potrzeby), jednak proszę stosować je naprzemiennie i nie mieszać ze sobą w jednym zbiorniku. Natomiast taka melasa, dodana do roztworu Astvitu na 15-20 min. przed opryskiem dokarmiającym dolistnym, 5-krotnie zwiększy nam liczbę zawartych w nim mikroorganizmów, dla których jest ona naturalną pożywką. Proszę zadbać o to, aby podłoże miało wilgoć – przed dokarmianiem dolistnym podłoże należy zwilżyć, a dokarmianie dolistne przeprowadzać tylko Astvitem z w/w dodatkiem melasy i nie mieszać go z innymi środkami w opryskiwaczu. Polecamy także, aby w okresie jesiennym wprowadzać dużo organiki w podłoże, gdyż czym więcej jest w nim organiki tym większa możliwość zaszczepienia życia biologicznego.

Czy można zastosować nawóz Astvit do przygotowywania podłoża na wiosnę w ogrodzie? Chodzi o zamieszanie go z obornikiem przed wsadzaniem roślin. I czy w takiej mieszance po wsadzeniu roślin naturalnie zacznie się rozwijać mikoryza? Jak postępować w przypadku obornika granulowanego?

Obornik najlepiej jest wprowadzać do gleby jesienią. Jeżeli chcemy to zrobić wiosną, to minimum półtora miesiąca przed sadzeniem, sianiem lub rozpoczęciem okresu wegetacji roślin. W przeciwnym razie nieprzefermentowany obornik działa tak agresywnie jak nawóz mineralny.
Kiedy przyjdzie już wiosna, dobrze jest wprowadzić Astvit, dzięki czemu mikroorganizmy go zasiedlające zmikoryzują system korzeniowy i uaktywnią wszystko, co było wcześniej wprowadzone w glebę. Rośliny będą miały łatwiej, gdyż podłoże będzie wcześniej przygotowane organiką, a czym więcej organiki w podłożu, tym większa możliwość zaszczepienia w podłożu życia biologicznego.

Jaka jest różnica między nawożeniem dolistnym a doglebowym?

Różnica między nawożeniem dolistnym a doglebowym jest taka, że poprzez nawożenie dolistne roślina dokarmiona jest w ciągu ok. 4 godzin, natomiast poprzez system korzeniowy ten proces trwa 4-5 dni, a i to uzależnione jest od warunków glebowych i klimatycznych. Dzięki dokarmianiu dolistnemu umożliwiamy szybkie i efektywne przekazanie roślinie składników odżywczych, zwłaszcza w sytuacji gdy ma ona utrudniony ich pobór przez system korzeniowy lub jeśli warunki ku temu nie są odpowiednie, np. z powodu suszy, zbyt dużej wilgotności, nieodpowiedniej temperatury lub pH gleby, itp. Jest to najlepsze ekologiczne rozwiązanie dla natychmiastowego uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych powstałych w wyniku – powiedzmy – stresu na zmiany pogodowe. Ponadto taki zabieg nalistny przy uregulowanym stężeniu i kilku opryskach rozłożonych w czasie pomaga likwidować przeróżne insekty insekty.

Czy i jaki jest okres karencji po oprysku?

Po oprysku nie ma okresu karencji. Owoce lub warzywa należy umyć i bez obaw konsumować. Owoce miękkie, jak maliny, borówki czy truskawki opryskujemy przed zbiorami w celu zabezpieczenia przed procesem gnilnym przy dłuższym przechowywaniu bez chłodni. Po umyciu zaraz można skonsumować. Gdyby dziecko zjadło owoc albo warzywo bezpośrednio po opryskach nie myjąc go, nie ma zagrożenia zdrowia.

Czy można stosować Astvit do kwiatów ciętych?

Oczywiście. Do 1 litra wody wlewamy 25 ml koncentratu płynnego i uzupełniamy wazon tak przygotowaną ilością roztworu nawozowego. Pozostawione w ten sposób kwiaty utrzymują się w bardzo dobrej kondycji przez długi czas, bez konieczności codziennej wymiany wody (w tym wypadku roztworu nawozowego). Nie wydziela się przykry zapach, roztwór jest całkowicie bezzapachowy ponieważ zawarte w nim mikroorganizmy przerabiają na swój użytek resztki roślinne pochodzące np. z liści. Roztworu nie trzeba wymieniać jeśli ubędzie go przez parowanie lub pobieranie przez kwiaty – wystarczy uzupełniać do określonej wysokości w wazonie. Jeżeli kwiaty skończą swoją żywotność lub zostaną wyprzedane (np. w kwiaciarniach) to pozostałym roztworem z wazonu podlewamy kwiaty doniczkowe.

Czy stosując oprysk interwencyjny (np. stężenie 5-krotne) rośliny są w stanie przyjąć całą dawkę, która pozostanie na roślinie (jaką ma siłę dokarmiającą)?

Tak, rośliny są w stanie przyjąć całą dawkę, zawiera ona wszelkie potrzebne składniki danej roślinie. Wszelkie opryski wykonujemy na spodnią część liści, w porach porannych lub wieczornych, unikając w ten sposób działania gorących promieni słonecznych jakie mamy w ciągu dnia, dla bezpieczeństwa rośliny. Dodatkowo po oprysku nie powinno padać przez ok. 6 godzin, jeśli tak się stanie oprysk trzeba powtórzyć, a wcześniej zużyty nawóz nie zmarnuje się, gdyż trafi z deszczem do ziemi w korzeń. Oczywiście nie należy zapominać o regularnym podlewaniu zwykłą wodą, aby oprysk przyniósł efekty korzeń musi być wilgotny, inaczej zabiegi takie niewiele dają. Najlepiej robić opryski po podlaniu rośliny, kiedy ziemia jest wilgotna. Dokarmianie na sucho nie przynosi oczekiwanych efektów.

Czy za pomocą Astvitu jesteśmy w stanie skutecznie zwalczać jajeczka, larwy, gryzonie liści, opuchlaki itp.?

Na szkodniki proszę zastosować koncentrat płynny Astvit w stosunku 500 ml na 2 litry wody do oprysku. Ponowić zabieg po 12 godzinach. Jeśli to nie pomoże proszę 2-krotnie zastosować 1 litr Astvitu na 2 litry wody. Silniejsze dawki likwidują żyjątka. Co do jajeczek proszę spróbować następującego rozwiązania; do każdego zabiegu na 10 l wody rozpuścić w oddzielnym pojemniku 1 płaska łyżkę cukru w małej ilością wody i pół godziny przed opryskiem wprowadzić do opryskiwacza, od czasu do czasu mieszając w nim, w celu dostarczenia nowym mikroorganizmom tlenu. Silniejsze stężenie koncentratu, które jest zabójcze dla insektów, larw, gryzoni liści itp. w kilkukrotnym podaniu nie jest szkodliwe dla roślin, czyli nie ma możliwości przenawożenia.