Kwasy humusowe

zobacz

Mikoryza

zobacz

Astvit sypki 25 kg

Uniwersalny nawóz organiczny

292,00 

Pojemności:
Opis produktu

Astvit to naturalny, uniwersalny nawóz na bazie kurzaka, wyprodukowany wyłącznie z surowców naturalnych i przeznaczony do całorocznego stosowania do wszystkich roślin domowych oraz ogrodowych. Zawiera wszystkie niezbędne makroskładniki do stymulowania prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, takie jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka, sód, jak również mikroelementy: żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, chrom – wszystkie w postaci organicznej, bardzo dobrze przyswajalnej przez rośliny. Duża część jej składników pokarmowych a zwłaszcza azotu, fosforu oraz siarki występuje w ciałach obecnych w preparacie mikroorganizmów i innych związkach organicznych w tym w antyutleniaczach. Dzięki bezpośredniej absorpcji (wchłanianiu) fosforu stosowanie preparatu powoduje wyjątkowo szybki wzrost roślin oraz wcześniejsze rozpoczęcie okresu ich owocowania. Astvit wzmacnia system korzeniowy roślin przy współudziale olbrzymiej ilości pożytecznych mikroorganizmów saprofitycznych, w tym mikroorganizmów wytwarzających trwałą próchnicę glebową oraz wiążących azot z powietrza – tzw. azotobakter, uaktywniających wybiórczo składniki pokarmowe zawarte w glebie, potrzebne danej roślinie. W doświadczeniach wegetacyjnych stwierdzono, że ASTVIT stosowany w odpowiednich dawkach pozwala uzyskać dorodne rośliny i dobre plony, bez żadnego innego nawożenia mineralnego oraz bez konieczności stosowania środków ochrony roślin (fungicydów i insektycydów).

Szczegóły produktu

Producent:
R. Ast Nawozy Naturalne (PL)
Skład:
przefermentowany kurzak
pH:
ok. 7,5
Produkt ekologiczny:
NE/128/2010
Kod EAN:
5907437068007
Waga:
25 kg
Wymiary:
20 x 30 x 60 cm
Sposób aplikacji:
nalistny, doglebowy
Rodzaj uprawy:
glebowa, doniczkowa
Typ produktu:
sypki

Opinie użytkowników

Czym jest  Astvit sypki 25 kg

ASTVIT wyróżnia się nie tylko skutecznym dokarmianiem roślin lecz także wspomaga odporność zdrowych roślin na różne naturalne zagrożenia, takie jak szkodniki, insekty, choroby grzybowe czy skrajne temperatury.

To innowacyjne rozwiązanie – szczególnie polecane w uprawach ekologicznych, które z powodzeniem zastępuje nawożenie mineralne. W odróżnieniu od innych nawozów chemicznych, Astvit skupia się na wzmacnianiu działań wspierających procesy biologiczne (a nie na ich wypieraniu), a dzięki zharmonizowanej interakcji z ekosystemem rośliny – również poprzez pożyteczną mikroflorę – otrzymuje ona kompleksową całoroczną opiekę i pielęgnację. Produkt jest polecany do wszystkich rodzajów roślin – od kwiatów domowych przez trawniki, uprawy warzywne, sadownicze, aż po drzewa i krzewy ozdobne. Produkt zawiera także pożyteczne mikroorganizmy, które działają w symbiozie z roślinami. W skutek ich działania, roślina pobiera z kompleksu sorpcyjnego dokładnie te składniki, których w danym momencie potrzebuje, eliminując ryzyko niebezpiecznego przenawożenia. Astvit to połączenie tradycji z nowoczesnością w uprawie roślin, oparte na szacunku dla Natury i jej cudownej siły do rewitalizacji środowiska glebowego.

Zalecenia stosowania i dawkowanie

Rośliny domowe

50 g nawozu (około 4 łyżki stołowe) na 10 litrów wody. Przygotowany roztwór odstawić w otwartym pojemniku na kilka godzin i przed podlewaniem wymieszać. Od wiosny do jesieni używać przy każdorazowym zapotrzebowaniu podłoża w wodę (około 2 razy w tygodniu). W okresie zimowym zmniejszyć dawki o połowę a przy niektórych roślinach do ¼ (o ile w ogóle wymagają nawożenia). Stosując dawki zgodnie z instrukcją nie ma możliwości przenawożenia.

Uprawy ogrodowe

Drugi sposób polega na wprowadzeniu do gleby koncentratu w proszku i podlewaniu samą wodą w zależności od potrzeb wilgotnościowych. Sposób ten zaleca się do roślin uprawianych na części rozwijające się w podłożu, w glebie, np.: bulwy ziemniaków, cebulki, różne kłącza, rzodkiewki, korzenie marchwi, pietruszki, buraki itp. 1 kg produktu wystarcza na 10-40 m2.

1 kg Astvitu wystarcza na 200 l roztworu nawozowego

15 kg Astvitu zastępuje 1 tonę obornika

Ważność opakowania zamkniętego – bezterminowo

Wskazówki

  • Przygotowany roztwór Astvitu nie musi być od razu zużyty. Im dłużej ma dostęp do tlenu tym silniejsze ma właściwości, dzięki temu, że w połączeniu z tlenem (napowietrzamy roztwór mieszając go) następuje proces dotleniania, w wyniku którego mnożą się zawarte w Astvicie pożyteczne mikroorganizmy. Dlatego dobrze jest przed użyciem roztworu odstawić go na min. godzinę
  • Do roztworu spokojnie można dodać łyżeczkę cukru lub porcję melasy bądź vinassy, co również przyspieszy namnażanie się mikroorganizmów
  • Do sporządzenia nawozu płynnego najlepsza będzie woda ze studni albo wodociągowa. Do wszystkich nawozów z życiem biologicznym używamy wody odstanej, wolnej od chloru
  • Raz w miesiącu produkt można wsypać na wierzch doniczek, a potem ostrożnie – uważając na korzenie – wymieszać go z górną warstwą podłoża. Używamy do tego jednej płaskiej łyżeczki stołowej na średniej wielkości doniczkę

FAQ

Wiem, że są różne grupy roślin, które potrzebują odpowiedniego stosunku NPK w nawozie. Jak to się ma do tego, że Astvit można stosować uniwersalnie do wszystkich roślin? Jest to dla mnie ważne, bo mam w domu dość dużą kolekcję roślin.

Astvit jest doskonałą pożywką, zawierającą wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe dostępne w proporcji, która zapewnia optymalną rozbudowę biomasy, zarówno w korzeniach jak i w części nadziemnej. 100 kg Astvitu sypkiego zawiera m.in.: 4 kg N, 4 kg P – czyli 10 kg P2O5, 10 kg Ca i przeszło 12 kg krzemionki koloidalnej SiO2 i cały szereg makro- i mikroelementów. Astvit zawiera również pożyteczne mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy wiążące trwałą próchnicę oraz azot z powietrza – Azotobacter. Wszystkie te składniki trafiają bezpośrednio do kompleksu sorpcyjnego i przy współudziale mikroorganizmów roślina pobiera wybiórczo składniki odżywcze, które w danym momencie są jej potrzebne. Składniki, których roślina nie potrzebuje również są obecne w magazynie glebowym, ale roślina pozostaje na nie obojętna.

Czy roztwór nawozu sypkiego muszę zużyć od razu?

Przygotowany roztwór nawozowy (Astvit sypki + woda) nie musi zostać od razu zużyty. Im dłużej ma dostęp do tlenu, tym silniejsze ma właściwości dzięki temu, że w połączeniu z tlenem i mieszaniu od czasu do czasu następuje proces dotleniania, w wyniku którego mnożą się zawarte w Astvicie mikroorganizmy. Z tego powodu roztwór taki może stać bez obaw o jego parametry, pamiętajmy tylko by takiego pojemnika nie przykrywać i zostawić mu dostęp do tlenu, w przeciwnym razie niepotrzebnie zapoczątkujemy proces gnilny.

Jak postępować z nierozpuszczoną warstwą produktu na dnie roztworu?

Przed podlewaniem należy za każdym razem roztwór wymieszać, aby nierozpuszczalna część, czyli tzw. maź, została wprowadzona do podłoża. W mazi jest siedlisko mikroorganizmów, które przy wzruszeniu gleby (np. haczką) zostają wprowadzone do podłoża i przy dostarczaniu powietrza oraz wody rozmnażają się. Mikroorganizmy nie znoszą światła dziennego, dlatego należy od czasu do czasu – podlewając rośliny roztworem z sypkiego Astvitu – wzruszyć glebę, dzięki czemu wprowadzamy maź głębiej. Część organiczna nie rozpuszcza się w wodzie, za to po wprowadzeniu do podłoża ulega z czasem biodegradacji.

W jaki sposób sypki Astvit chroni roślinę przed chorobami?

Astvit to nie tylko nawóz posiadający makroskładniki i mikroelementy, ale także szczepionka życia biologicznego, którą wprowadzamy bezpośrednio do podłoża. Astvit może zastąpić mikoryzę i na dodatek dokarmiać rośliny. Mikroorganizmy zabezpieczają podłoże przed chorobami grzybowymi, kondycjonują glebę sprawiając, że jest bardziej przepuszczalna i chłonna składników odżywczych. Przekazują wybiórczo roślinie to, czego w danej chwili potrzebuje oraz wiążą azot z powietrza. Wszystko to funkcjonuje w sytuacji, jeśli nie wprowadzimy do podłoża nawozów mineralnych, czyli nie mieszamy Astvitu z chemią, która zabija mikroorganizmy.

Czy jeśli stosuje się sypki Astvit do podlewania roślin konieczne jest też nawożenie dolistne płynnym Astvitem?

W sytuacji stosowania sypkiego Astvitu, czy to w postaci sypkiej, mieszając produkt z podłożem, czy to w postaci zrobionego z wodą roztworu i w postaci płynnej wprowadzając do podłoża w zasadzie nie ma konieczności nawożenia dolistnego poprzez oprysk płynnym Astvitem. Tylko w sytuacji, gdy pojawią się jednak insekty czy inne negatywne objawy, uzupełniamy nawożeniem dolistnym min. 3-krotnie silniejszym stężeniem.

W jaki sposób stosować sypki Astvit do ukorzeniania roślin?

Przed włożeniem rośliny do uprzednio przygotowanego dołka, należy wmieszać małą ilość produktu w dno dołka, a roślinę bezpośrednio przed posadzeniem zanurzyć na minimum 1 godzinę w roztworze nawozowym z wykorzystaniem Astvitu (tj. 4 łyżki na 10 l wody). Po posadzeniu rośliny zasypujemy ją ziemią i dodatkowo rozsypujemy jeszcze cienką warstwę produktu po powierzchni i zasypujemy go ziemią.

W jakiej dawce produkt powinien być stosowany pod drzewka / drzewa i krzewy owocowe oraz co jaki okres czasu należy przeprowadzać nawożenie? Produkt w jakiej formie - sypkiej czy płynnej - będzie do tego celu lepszy?

W celu całkowitego zabezpieczenia drzew przed chorobami grzybowymi i insektami należy prowadzić pielęgnację w dwojaki sposób:

  • wprowadzając dawki koncentratu sproszkowanego w system korzeniowy lub
  • robiąc opryski nalistne dokarmiające roślinę i zabezpieczające ją przed chorobami i insektami.

Poprzez system korzeniowy dla drzew wielkości około 4 m.

  • Zasilamy 3 krotnie w ciągu roku dawką 1 kg podzieloną na 3 części, najlepiej wiosna, lato i jesień – czyli okresy zabezpieczania systemu korzeniowego i dokarmiania całej rośliny poprzez korzeń.
  • Robimy kilkanaście – kilkadziesiąt otworów wokół drzewa (w zależności od jego wielkości), w różnej odległości od pnia na głębokości około 10 cm, wsypując do otworów po 1 łyżeczce nawozu.

ASTVIT dokarmia roślinę rozkładając się całkowicie w okresie od 3-6 miesięcy, mikroorganizmy mikoryzują system korzeniowy – chronią przed chorobami korzeni, poprzez mikoryzowanie systemu korzeniowego, poprawia się przez to kondycja i wzrost roślin. Co więcej produkt ogranicza bądź niweluje stres środowiskowy (niewłaściwe pH, zasolenie, susza itp.). Jedynym problemem jest woda w dużych ilościach. Podłoże przy roślinach powinno być przepuszczalne. Gliniaste podłoża należy wzbogacić w substancję organiczną. Astvit możemy wprowadzać zawsze, niezależnie od tego czy nawożenie organiczne było wcześniej przeprowadzane, czy nie. Nie powinno się natomiast wprowadzać nawozów mineralnych ani chemicznych środków ochrony roślin po stosowaniu ASTVITu, ponieważ zakłócimy i zniszczymy życie biologiczne, które wcześniej zaszczepiliśmy w podłożu. Jeśli natomiast używaliśmy wcześniej nawozy mineralne, mikroorganizmy z Astvitu uaktywniają wszystko co wprowadziliśmy do podłoża i pomagają roślinie wchłonąć składniki odżywcze, zabezpieczając je przed wypłukaniem do wód podskórnych.

Niezależnie od tego czy stosujemy nawóz w postaci sypkiej, czy nie należy zrobić kilka-kilkanaście oprysków dolistnych roztworem Astvitu. Wykonując te czynności likwidujemy całkowicie nawozy mineralne i chemiczne środki ochrony roślin. Więcej o ochronie nalistnej Astvitem zawrzemy w opisie płynnej wersji produktu.

Czy dodawanie melasy lub gnojówki z pokrzyw do roztworu Astvitu to dobry pomysł? Czy takimi roztworami można dokarmiać dolistnie czy tylko normalnie podlewać?

Roztwór Astvitu powinno się mieszać wyłącznie z melasą / vinassą lub produktami humusowymi. Możliwe jest też np. stosowanie jednocześnie z Astvitem wszelkich naturalnych środków, jak choćby gnojówka z pokrzyw (choć nie ma takiej potrzeby), jednak proszę stosować je naprzemiennie i nie mieszać ze sobą w jednym zbiorniku. Natomiast taka melasa, dodana do roztworu Astvitu na 15-20 min. przed opryskiem dokarmiającym dolistnym, 5-krotnie zwiększy nam liczbę zawartych w nim mikroorganizmów, dla których jest ona naturalną pożywką. Proszę zadbać o to, aby podłoże miało wilgoć – przed dokarmianiem dolistnym podłoże należy zwilżyć, a dokarmianie dolistne przeprowadzać tylko Astvitem z w/w dodatkiem melasy i nie mieszać go z innymi środkami w opryskiwaczu. Polecamy także, aby w okresie jesiennym wprowadzać dużo organiki w podłoże, gdyż czym więcej jest w nim organiki tym większa możliwość zaszczepienia życia biologicznego.

Czy można zastosować nawóz Astvit do przygotowywania podłoża na wiosnę w ogrodzie? Chodzi o zamieszanie go z obornikiem przed wsadzaniem roślin. I czy w takiej mieszance po wsadzeniu roślin naturalnie zacznie się rozwijać mikoryza? Jak postępować w przypadku obornika granulowanego?

Obornik najlepiej jest wprowadzać do gleby jesienią. Jeżeli chcemy to zrobić wiosną, to minimum półtora miesiąca przed sadzeniem, sianiem lub rozpoczęciem okresu wegetacji roślin. W przeciwnym razie nieprzefermentowany obornik działa tak agresywnie jak nawóz mineralny. 

Kiedy przyjdzie już wiosna, dobrze jest wprowadzić Astvit, dzięki czemu mikroorganizmy go zasiedlające zmikoryzują system korzeniowy i uaktywnią wszystko, co było wcześniej wprowadzone w glebę. Rośliny będą miały łatwiej, gdyż podłoże będzie wcześniej przygotowane organiką, a czym więcej organiki w podłożu, tym większa możliwość zaszczepienia w podłożu życia biologicznego.

 

Astvit sypki 25 kg

292,00