Carbohumic MAXI PLUS 5L

Biostymulator do aplikacji nalistnej

330,00 

Pojemności:

Carbohumic MAXI PLUS to wyjątkowy biostymulator, powstały przy użyciu wyselekcjonowanych pokładów węgla brunatnego i leonardytów. Jego unikalna formuła opiera się na skoncentrowanym ekstrakcie substancji humusowych, bogatych m. in. w pierwiastki śladowe, hormony, polifenole i garbniki czy aminokwasy. Carbohumic MAXI PLUS ma postać zawiesiny, co sprawia, że jest łatwy do rozpuszczenia w wodzie w każdym zakresie pH, a jego wszechstronne oddziaływanie obejmuje zarówno nadziemną, jak i podziemną część roślin. Wykazuje silny wpływ na poprawę transportu minerałów wewnątrz rośliny oraz rozwój systemu korzeniowego. Carbohumic MAXI PLUS nie tylko wspomaga rośliny w pobieraniu substancji odżywczych, ale też korzystnie wpływa na ich wzrost, zdrowie i odporność na szkodniki oraz choroby.

Producent:
CarboHort Sp. z o. o. (PL)
Skład:
woda, lignit
pH:
9,0 - 11,0
Produkt ekologiczny:
NE/495/2019
Pojemność:
5 L
Kod EAN:
5904139477069
Waga:
5 kg
Wymiary:
10 x 20 x 30 cm
Sposób aplikacji:
nalistny
Rodzaj uprawy:
glebowa, doniczkowa
Typ produktu:
płynny
Do jakich roślin

Do roślin liściastych oraz iglastych

Do jakiej gleby

Aplikacja nalistna

Termin stosowania

W czasie trwania wegetacji

Carbohumic MAXI PLUS aktywnie uczestniczy w procesach metabolicznych roślin, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

Stymuluje proces fotosyntezy, co skutkuje zwiększeniem rozrostu liści, korzeni i owoców. Jego udział w podziale komórek wpływa na zwiększenie zawartości węglowodanów w liściach i łodygach, co przejawia się m.in. bujniejszymi i mocniejszymi liśćmi oraz skróceniem międzywęźli między pędami.

Dodatkowo produkt wspomaga proces uwalniania cukrów z korzeni, dostarczając składniki odżywcze dla mikroorganizmów glebowych w ryzoplanie (na powierzchni korzeni) i ryzosferze (w strefie wokół korzeni).

Carbohumic MAXI PLUS, używany w połączeniu z innymi nawozami, staje się skutecznym środkiem poprawiającym ich przyswajanie. Jego zastosowanie w formie oprysku nalistnego znacząco zwiększa efektywność nawożenia, wpływając korzystnie na wigor i funkcje życiowe rośliny.

Co więcej preparat neutralizuje skutki stresu biotycznego i abiotycznego oraz stanowi skuteczną ochronę roślin, przyczyniając się do ich regeneracji po uszkodzeniach mechanicznych, poparzeniach słonecznych bądź herbicydowych.

W celu podniesienia wigoru

  • należy równomiernie zrosić całą powierzchnię zieloną rośliny w formie oprysku nalistnego w dawce 10-20 ml w 10 I wody.

Przed oraz w trakcie kwitnienia

  • od 3 do 6 zabiegów co 10 dni prewencyjnie

W przypadku regeneracji uszkodzeń na roślinach lub w celu pobudzenia osłabionych roślin

  • należy wykonać 3 zabiegi w odstępach 3-dniowych.

Mieszalność

  • Produkt można mieszać i stosować wraz z innymi nawozami nalistnymi, w celu poprawienia ich przyswajalności i obniżenia zużycia
  • W wypadku łącznego stosowania ze środkami ochrony roślin należy wykonać próbę mieszalności, a sporządzoną ciecz niezwłocznie wykorzystać do zabiegu
  • Przy stosowaniu produktu w mieszankach z innymi substancjami należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu opryskiwacza po wykonanym zabiegu
  • Pamiętajmy, aby zabiegi nalistne wykonywać wieczorem lub rano, nie w pełnym słońcu, aby roztwór miał możliwość przebywać trochę na częściach zielonych roślin i stopniowo przenikać ich błony komórkowe
  • Roślina najlepiej przyswaja substancje odżywcze poprzez liście w temperaturze powyżej 15 stopni
  • Zabiegi nalistne najlepiej jest wykonywać cyklicznie – lepiej jest dać mniej preparatu a częściej

Czy warto w ogóle stosować opryski nalistne na rośliny?

Jak zawsze w takich przypadkach odpowiedź brzmi, to zależy, ponieważ wziąć tutaj musimy pod uwagę cały szereg czynników, jak choćby bieżące potrzeby rośliny, ogólną kondycję gleby i jej zasobność w składniki pokarmowe lub panujące warunki atmosferyczne itd. W pierwszej kolejności zawsze na pewno najlepiej jest skupić się na poprawie parametrów gleby, ponieważ to poprzez korzenie roślina pobiera najwięcej składników pokarmowych, które stanowią o jej sile. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że poprzez biostymulację dolistną efekt na roślinach jest zauważalny praktycznie już po kilku godzinach, podczas gdy w przypadku dozowania przez glebę czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do kilku dni. Dlatego jeśli chcemy zareagować błyskawicznie na sytuacje kryzysowe (np. wzmocnić ją przed działaniem szkodników bądź zregenerować po poparzeniach słonecznych / nawozowych / herbicydowych) lub na bieżące potrzeby rośliny (jak choćby ogólne osłabienie, pobudzenie np. trawy do szybszego wzrostu po koszeniu) wtedy zawsze warto rozważyć takie zabiegi. Ale zdecydowanie pamiętajmy, że przez liście nigdy nie dostarczymy tego, co możemy dostarczyć przez glebę.

Czy produkt jest bezpieczny, czy ma jakiś okres karencji?

W przypadku tego produktu nie ma absolutnie żadnych restrykcji lub okresów karencji do przestrzegania. Jest to produkt naturalny, humusowy, więc w żaden sposób nie jest toksyczny ani dla rośliny, ani dla środowiska naturalnego. Nie można nim też przenawozić rośliny, ponieważ nie jest to środek nawozowy.

Ile należy wylać cieczy roboczej na taką roślinę, czy są jakieś ścisłe wytyczne?

Kierujemy się przede wszystkim zasadą, żeby równomiernie pokryć roztworem całą roślinę. Tutaj przeholować się nie da, więc spokojnie możemy spryskać roślinę obficie. Nawet jeśli na roślinie będzie tego produktu więcej i w efekcie spłynie on później na glebę, wówczas też będzie oddziaływał pozytywnie na roślinę, ale tym wypadku poprzez glebę.

Z czego wynika niskie stężenie produktu, jakie powinniśmy stosować w zabiegach nalistnych, oraz częstotliwość ich stosowania?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że stężenie i częstotliwość stosowania produktu nie wynika z jego fitotoksyczności lub czegoś podobnego. Carbohumic MAXI PLUS jest produktem bardzo dobrze przyswajalnym przez rośliny pod warunkiem, że będzie stosowany w niedużym stężeniu – maksymalnie 1% roztwór. Pamiętajmy, że roślina ma określone możliwości przyswajania czegokolwiek przez liście (błony komórkowe), więc aplikacja stężonych środków powyżej pewnej granicy jest po prostu nieefektywna – cały naddatek nam spłynie na glebę (co też nie jest do końca złe w przypadku tego produktu). Lepiej jest zatem aplikować preparat w mniejszych dawkach, ale za to częściej. Bazujemy tutaj z jednej strony na niskim i łatwiej przyswajalnym stężeniu, ale z drugiej strony na wysokiej aktywności substancji humusowych, które będą szybko wchłaniane i przetwarzane przez roślinę. Ważne zatem jest, żeby takie dokarmianie substancją organiczną (zawartą w preparacie) było konsekwentne w okresie trwania wegetacji.

Preparat można łączyć z innymi nawozami, w celu poprawienia ich skuteczności działania. Na jakiej zasadzie to działa?

Całe zjawisko opiera się w głównej mierze na właściwościach chelatujących i stabilizujących substancji humusowych, które umożliwiają tworzenie tzw. kompleksów chelatowych z innymi pierwiastkami. Co nam to daje? Oto kilka kluczowych przykładów:

  • Kwasy humusowe mogą działać jako ligand, czyli cząsteczka zdolna do tworzenia kompleksów z jonami innych pierwiastków. W procesie chelatacji, tworzą się złożone związki, które są mniej podatne na rozkład mikrobiologiczny, są lepiej przyswajalne przez rośliny, ale też są odporne na wypłukiwanie bądź ulatnianie.
  • Kwasy humusowe mogą również zmniejszać toksyczność niektórych jonów metali (bardzo ważne z punktu widzenia gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi). W ten sposób zmniejsza się ryzyko fitotoksyczności, czyli szkodliwego wpływu jonów metali na rośliny jadalne i w konsekwencji zdrowie ludzi.
  • Kompleksy chelatowe z kwasami humusowymi mogą stabilizować jony pierwiastków, utrzymując je w rozpuszczalnej formie, która jest łatwo dostępna dla roślin. Dzięki temu rośliny mogą lepiej wykorzystywać składniki odżywcze zmagazynowane w glebie, co przyczynia się do poprawy ich wzrostu i zdrowia.
  • Dodatek kwasów humusowych do gleby może poprawić jej strukturę poprzez tworzenie koloidów próchniczych, które wpływają m. in. na lepszą retencję wody i przewiewność gleby.