Carbomat HUMIC 1L, nawóz do warzyw i owoców
26,00 zł
Opis produktu
Carbomat HUMIC to organiczno-mineralny produkt, wykonany na bazie miękkiego węgla brunatnego – lignitu, występujący w formie sypkich drobnych gruzełek wyekstrahowanego suszu węglowego, będącego skondensowaną i czystą substancją organiczną. Preparat jest źródłem łatwo przyswajalnych substancji humusowych oraz ponad 80 komponentów naturalnego pochodzenia (makro-, mikroelementów, pierwiastków śladowych itd.) – w tym przede wszystkim łatwo przyswajalnego potasu. Carbomat HUMIC jest unikalnym rozwiązaniem hybrydowym łączącym w sobie najlepsze cechy sypkich i trwałych produktów węglowych tj.: łatwość aplikacji, bardzo wysoka zawartość zhumifikowanej substancji organicznej i wysokiej jakości związków humusowych, wydłużony czas mineralizacji w glebie itd. oraz płynnych humusów, czyli rozpuszczalność w wodzie, wysoka aktywność biologiczno-chemiczna w glebie, szybsze przenikanie gleby itd.
Szczegóły produktu
Opinie użytkowników
Czym jest Carbomat HUMIC 1L, nawóz do warzyw i owoców
Carbomat HUMIC, uzupełniając zawartość kwasów humusowych, węgla organicznego oraz potasu w glebie lub podłożu, aktywuje procesy niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin i poprawia przyswajalność składników mineralnych pochodzenia zarówno organicznego jak i mineralnego, co wpływa na lepszą optymalizację całego cyklu nawożeniowego.
Preparat w znaczny sposób wpływa na odporność roślin na warunki stresowe, szybki rozwój masy zielonej i optymalne wykorzystanie azotu (węgiel aktywowany zawarty w gruzełkach ma zdolność wiązania azotu zawartego w powietrzu i udostępniania go roślinom). Jego obecność poprawia strukturę gleby, zwiększa kompleks sorpcyjny – w tym zdolność do gromadzenia wody, ogranicza wpływ zanieczyszczeń, ale również rewitalizuje środowisko mikrobiologiczne, przywracając naturalną równowagę w glebowym mikrobiomie. Taka forma wartościowego węgla organicznego pozostaje wysoce aktywna w glebie przez wiele lat, ponieważ mamy tutaj do czynienia nie tyle z węglem aktywnym, co aktywowanym.
Zalecenia stosowania i dawkowanie
Carbomat HUMIC możemy zastosować w połączeniu z glebą lub dowolnym podłożem w uprawie doniczkowej.
Najlepiej jest stosować go bezpośrednio przed posadzeniem roślin do wymieszania z glebą, ale świetnie sprawdza się również stosowany posypowo wokół roślin już rosnących. W obu tych wypadkach zawarte w produkcie składniki staną się dostępne dla roślin już w momencie ich podlania.
Do przemieszania z glebą
Stosować wiosną przed siewem nasion lub sadzeniem rozsad w dawce do 500 g/10 m2. Produkt należy równomiernie rozłożyć na powierzchni gleby, a następnie wymieszać z powierzchniową warstwą gleby za pomocą narzędzi uprawowych do głębokości 15-20 cm.
Do stosowania posypowego - pogłównego
W trakcie wegetacji rozsypać równomiernie do 500 g / 10 m2 produktu po powierzchni lub wzdłuż rzędów do 300 g / 10 m2, następnie podlać wodą. Stosować 1 raz w roku, najlepiej wiosną lub w trakcie wegetacji.
W uprawach wieloletnich drzew i krzewów ozdobnych rozsypać równomiernie do 50 g na 1 m2 produktu po powierzchni wokół drzew i krzewów. Produkt należy stosować wiosną lub w trakcie wegetacji i po zastosowaniu podlać wodą.
Do przygotowania podłoża
Dokładnie wymieszać 20-30 g produktu z 10 l podłoża. W tak przygotowaną mieszankę sadzić rośliny. Po posadzeniu podlać wodą.
Wskazówki
- Produkt ma stosunkowo wysokie pH, więc będzie skuteczniejszy w przypadku gleb zakwaszonych.
- Z uwagi na bardzo trwałą i wysoce skondensowaną materię organiczną warto jest mieszać ten produkt w każdej kombinacji podłoża.
- Carbomat HUMIC ma relatywnie wysoką zawartość potasu, więc będzie środkiem szczególnie przydatnym w przypadku niedoboru tego pierwiastka w glebie.
FAQ
Czym różni się Carbomat HUMIC od standardowego Carbomatu ECO?
Carbomat HUMIC w odróżnieniu od Carbomatu ECO nie jest surowym lignitem. Jest surowcem już przetworzonym, poddanym procesowi ekstrakcji substancji organicznej, co powoduje, że ma on zmienione parametry chemiczno-fizyczne. Możemy powiedzieć, że aktywujemy właściwości materiału pierwotnego. Co więcej, wyekstrahowane substancje humusowe są dużo szybciej dostępne dla roślin niż ma to miejsce w przypadku czystego surowca, dużo szybciej też wchodzą w reakcję z glebą.
Na czym polega tzw. hybrydowe działanie Carbomat HUMICU?
Polega ona głównie na tym, że w produkcie mamy do dyspozycji części stałe słabo oraz łatwo rozpuszczalne. W związku z tym produkt działa na dwa sposoby, tj. część rozpuszczalna staje się łatwo dostępna dla roślin praktycznie już od momentu pierwszego podlania, z kolei część stała – ulegająca powolnej biodegradacji – będzie zasilać glebę w dobroczynne substancje przez kolejne lata.
Czym się różni węgiel aktywny od aktywowanego?
Pojęcia “węgiel aktywny” i “aktywowany” często są traktowane jako pojęcia tożsame, jednak jest między nimi zasadnicza różnica, która świadczy o tym, że dobrze jest jednak te dwa pojęcia od siebie odróżniać. Węgiel aktywny to najprościej rzecz ujmując substancja organiczna, która została poddana procesowi pirolizy (naturalnej – geologicznej lub sztucznej – przy udziale człowieka). Polega ona na powolnym spalaniu substancji organicznej w warunkach beztlenowych, przy odpowiedniej wilgotności. Tak przygotowany materiał posiada cały szereg unikalnych właściwości fizyko-chemicznych, jak choćby bardzo dobra sorpcja (chłonność) cząstek lotnych i stałych, bardzo pomocnych przy prawidłowej gospodarce glebą. Z kolei termin „aktywowany” odnosi się bezpośrednio do procesu dodatkowej aktywacji właściwości np. takiego węgla aktywnego poprzez działania pary wodnej, substancji chemicznych lub też przez utlenianie. W ten sposób otrzymujemy materiał o parametrach jeszcze bardziej – że tak to ujmę – “podkręconych”. I takim właśnie produktem jest Carbomat HUMIC.
Jak taki węgiel aktywowany może działać na właściwości gleby?
Wbrew pozorom skuteczność tego niepozornego acz niezwykłego materiału udowodniono w przypadku wielu aspektów związanych z życiem biologicznym gleby. Udowodniono między innymi, że biowęgiel znacznie poprawia strukturę gleby, podnosi jej żyzność oraz co za tym idzie zdolności produkcyjne roślin. Może łagodzić globalne ocieplenie poprzez sekwestrację CO2, poprawić retencję wody w glebie, przywracać zdegradowane grunty i oczyszczać wodę poprzez usuwanie zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, takich jak pestycydy, barwniki, produkty farmaceutyczne itp. Ponadto biowęgiel może potencjalnie dezaktywować szkodliwe mikroby, przywracając glebie jej neutralne pH i co się z tym wiąże prawidłowy bilans mikrobiologiczny. A to zaledwie tylko kilka przykładowych korzyści, jakie możemy uzyskać wykorzystując ten wspaniały materiał.
Carbomat HUMIC 1L, nawóz do warzyw i owoców
26,00 zł