Carbohumic CALBOR 5 L

Biostymulator do aplikacji nalistnej

330,00 

Pojemności:
Opis produktu

Carbohumic CALBOR to organiczno-mineralny biostymulator, powstały z wyselekcjonowanych pokładów węgla brunatnego i leonardytów oraz naturalnej kredy. Dzięki najnowszej technologii możliwe było efektywne połączenie wapnia i boru z kwasami humusowymi, przy jednoczesnym udostępnieniu roślinom źródła zrównoważonego odżywiania organicznym azotem i potasem. Carbohumic CALBOR zabezpiecza rośliny przed skutkami czasowych niedoborów pierwiastków, zwłaszcza wapnia, boru i potasu oraz wpływa intensywnie na poprawę transportu wody i minerałów wewnątrz rośliny oraz rozbudowę systemu korzeniowego. Bierze czynny udział w procesach metabolicznych, zachodzących w roślinach, szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowych. W przypadku roślin sadowniczych produkt, wskutek wysokiej zawartości kwasów humusowych, poprawia smak, zapach, jędrność oraz mięsistość owoców. Co więcej preparat pozwala ograniczyć liczbę spadów owoców czy infekcje zewnętrzne oraz wydłuża trwałość pozbiorczą owoców.

Szczegóły produktu

Producent:
CarboHort Sp. z o. o. (PL)
Skład:
woda, lignit, kreda
pH:
9,0 - 11,0
Pojemność:
5 L
Kod EAN:
5904139477069
Waga:
5 kg
Wymiary:
10 x 20 x 30 cm
Sposób aplikacji:
nalistny
Rodzaj uprawy:
glebowa, doniczkowa
Typ produktu:
płynny

Opinie użytkowników

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 330,00 .

Proponujemy w zestawie z:

Czym jest  Carbohumic CALBOR 5 L

Zawarte w Carbohumicu CALBOR bor i wapń, dodatkowo wspomagane wysoce odżywczymi kwasami humusowymi, chętnie łączą się z różnymi związkami organicznymi, w efekcie czego pierwiastki te synergistycznie odpowiadają za budowę ścian komórkowych roślin, poprzez odpowiednie stymulowanie rozwoju łańcuchów celulozowych oraz gromadzenie chlorofilu, odpowiedzialnego za proces fotosyntezy.

Rośliny wykazują się dużo wyższą stabilnością mechaniczną oraz wigorem – np. wyraźnie większymi liśćmi o głęboko zielonym kolorze, które mają niebagatelny wpływ na ich kondycję i odporność m. in. na działanie patogenów czy szkodników, ale również na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, jak np. susze.

Stosowany regularnie Carbohumic CALBOR zwiększa potencjał plonotwórczy roślin sadowniczych, co przejawia się większą liczbą okazalszych i zdrowszych kwiatostanów, które w późniejszym terminie skutkują lepszym zawiązywaniem się owoców.

Produkt przeznaczony jest do dolistnego nawożenia upraw warzywniczych, sadowniczych, roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami, a także innych upraw polowych.

Do roślin liściastych oraz iglastych
Aplikacja nalistna
W czasie trwania wegetacji i owocowania

Zalecenia stosowania i dawkowanie

W celu poprawy jakości i trwałości pozbiorczej owoców

zaleca się wykonanie do 4 zabiegów dolistnych w dawce 1 l/ha w minimalnie 500 l wody, co 7-10 dni w okresie owocowania.

W celu zabezpieczenia roślin przed okresowymi niedoborami wapnia i boru

zaleca się wykonanie co najmniej 3 zabiegów dolistnych produktem w koncentracji 150 ml w 100 l wody, stosując minimalnie 500 l/ha co 10-14 dni.

W wypadku roślin o dużych potrzebach pokarmowych i słabym wigorze wzrostowym

produkt należy stosować co najmniej 3-krotnie w dawce 200 ml w 100 l wody, stosując minimalnie 500 l/ha co 10-14 dni.

W celu regeneracji roślin po uszkodzeniach mechanicznych, mrozowych lub chemicznych

nawóz należy stosować co najmniej 3-krotnie w dawce 250 ml w 100 l wody, stosując minimalnie 500 l/ha co 4 dni.

Wskazówki

 • Pamiętajmy, aby zabiegi nalistne wykonywać wieczorem lub rano, nie w pełnym słońcu, aby roztwór miał możliwość przebywać trochę na częściach zielonych roślin i stopniowo przenikać ich błony komórkowe
 • Nie zalecamy stosować produktu w okresie kwitnienia roślin
 • Stosowanie oprysków nalistnych z preparatu Carbohumic CALBOR w okresie rozrodczym rośliny jest dużo bardziej skuteczne niż aplikacja doglebowa, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z glebami lekkimi, przepuszczalnymi
 • Roślina najlepiej przyswaja substancje odżywcze poprzez liście w temperaturze powyżej 15 stopni
 • Zabiegi nalistne najlepiej jest wykonywać cyklicznie – lepiej jest dać mniej preparatu a częściej

 

Mieszalność

 • Produkt można mieszać i stosować wraz z innymi nawozami nalistnymi, w celu poprawienia ich przyswajalności i obniżenia zużycia
 • W wypadku łącznego stosowania ze środkami ochrony roślin należy wykonać próbę mieszalności, a sporządzoną ciecz niezwłocznie wykorzystać do zabiegu
 • Przy stosowaniu produktu w mieszankach z innymi substancjami należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu opryskiwacza po wykonanym zabiegu

FAQ

Czy warto w ogóle stosować opryski nalistne na rośliny

Jak zawsze w takich przypadkach odpowiedź brzmi, to zależy, ponieważ wziąć tutaj musimy pod uwagę cały szereg czynników, jak choćby bieżące potrzeby rośliny, ogólną kondycję gleby i jej zasobność w składniki pokarmowe lub panujące warunki atmosferyczne itd. W pierwszej kolejności zawsze na pewno najlepiej jest skupić się na poprawie parametrów gleby, ponieważ to poprzez korzenie roślina pobiera najwięcej składników pokarmowych, które stanowią o jej sile. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że poprzez biostymulację dolistną efekt na roślinach jest zauważalny praktycznie już po kilku godzinach, podczas gdy w przypadku dozowania przez glebę czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do kilku dni. Dlatego jeśli chcemy zareagować błyskawicznie na sytuacje kryzysowe (np. wzmocnić ją przed działaniem szkodników bądź zregenerować po poparzeniach słonecznych / nawozowych / herbicydowych) lub na bieżące potrzeby rośliny (jak choćby ogólne osłabienie, pobudzenie np. trawy do szybszego wzrostu po koszeniu) wtedy zawsze warto rozważyć takie zabiegi. Ale zdecydowanie pamiętajmy, że przez liście nigdy nie dostarczymy tego, co możemy dostarczyć przez glebę.

Czy mogę stosować produkt Carbohumic CALBOR na rośliny również w trakcie owocowania?

Wręcz powinniśmy. Jest udowodnione, że Carbohumic CALBOR wpływa pozytywnie na jędrność i trwałość owoców, ich mięsistość, zawartość cukrów czy soli mineralnych, równy pokrój, czy trwałość. Preparat skutecznie opóźnia również dojrzewanie owoców, pozwalając im na powolny i konsekwentny wzrost przy jednoczesnym zrównoważonym gromadzeniu substancji odżywczych (co przejawia się np. nie pękającymi czereśniami).

Czy produkt jest bezpieczny, czy ma jakiś okres karencji?

W przypadku tego produktu nie ma absolutnie żadnych restrykcji lub okresów karencji do przestrzegania. Jest to produkt naturalny, humusowy, więc w żaden sposób nie jest toksyczny ani dla rośliny, ani dla środowiska naturalnego. Nie można nim też przenawozić rośliny, ponieważ nie jest to środek nawozowy.

Ile należy wylać cieczy roboczej na taką roślinę, czy są jakieś ścisłe wytyczne?

Kierujemy się przede wszystkim zasadą, żeby równomiernie pokryć roztworem całą roślinę. Tutaj przeholować się nie da, więc spokojnie możemy spryskać roślinę obficie. Nawet jeśli na roślinie będzie tego produktu więcej i w efekcie spłynie on później na glebę, wówczas też będzie oddziaływał pozytywnie na roślinę, ale tym wypadku poprzez glebę.

Z czego wynika niskie stężenie produktu, jakie powinniśmy stosować w zabiegach nalistnych, oraz częstotliwość ich stosowania?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że stężenie i częstotliwość stosowania produktu nie wynika z jego fitotoksyczności lub czegoś podobnego. Carbohumic CALBOR jest produktem bardzo dobrze przyswajalnym przez rośliny pod warunkiem, że będzie stosowany w niedużym stężeniu – maksymalnie 1% roztwór. Pamiętajmy, że roślina ma określone możliwości przyswajania czegokolwiek przez liście (błony komórkowe), więc aplikacja stężonych środków powyżej pewnej granicy jest po prostu nieefektywna – cały naddatek nam spłynie na glebę (co też nie jest do końca złe w przypadku tego produktu). Lepiej jest zatem aplikować preparat w mniejszych dawkach, ale za to częściej. Bazujemy tutaj z jednej strony na niskim i łatwiej przyswajalnym stężeniu, ale z drugiej strony na wysokiej aktywności substancji humusowych, które będą szybko wchłaniane i przetwarzane przez roślinę. Ważne zatem jest, żeby takie dokarmianie substancją organiczną (zawartą w preparacie) było konsekwentne w okresie trwania wegetacji. Aspekt ten jest również szczególnie istotny z perspektywy przedłużenia trwałości pozbiorczej owoców, ponieważ pierwiastki te importowane są do wewnątrz tylko w niewielkich ilościach.

Preparat można łączyć z innymi nawozami, w celu poprawienia ich skuteczności działania. Na jakiej zasadzie to działa?

Całe zjawisko opiera się w głównej mierze na właściwościach chelatujących i stabilizujących substancji humusowych, które umożliwiają tworzenie tzw. kompleksów chelatowych z innymi pierwiastkami. Co nam to daje? Oto kilka kluczowych przykładów:

 • Kwasy humusowe mogą działać jako ligand, czyli cząsteczka zdolna do tworzenia kompleksów z jonami innych pierwiastków. W procesie chelatacji, tworzą się złożone związki, które są mniej podatne na rozkład mikrobiologiczny, są lepiej przyswajalne przez rośliny, ale też są odporne na wypłukiwanie bądź ulatnianie.
 • Kwasy humusowe mogą również zmniejszać toksyczność niektórych jonów metali (bardzo ważne z punktu widzenia gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi). W ten sposób zmniejsza się ryzyko fitotoksyczności czyli szkodliwego wpływu jonów metali na rośliny jadalne i w konsekwencji zdrowie ludzi.
 • Kompleksy chelatowe z kwasami humusowymi mogą stabilizować jony pierwiastków, utrzymując je w rozpuszczalnej formie, która jest łatwo dostępna dla roślin. Dzięki temu rośliny mogą lepiej wykorzystywać składniki odżywcze zmagazynowane w glebie, co przyczynia się do poprawy ich wzrostu i zdrowia.
 • Dodatek kwasów humusowych do gleby może poprawić jej strukturę poprzez tworzenie koloidów próchniczych, które wpływają m. in. na lepszą retencję wody i przewiewność gleby.

Carbohumic CALBOR 5 L

330,00