Carbomat ECO 1000L (pH 4)
456,00 zł
Opis produktu
Carbomat ECO to rodzina produktów o uniwersalnym zastosowaniu, składająca się z różnej wielkości frakcji surowego miękkiego węgla brunatnego (lignitu) o odpowiednim pH i nie poddanych żadnej obróbce poza frakcjonowaniem i odsiewaniem. Lignit jest praktycznie całkowicie czystą, naturalną, wysokiej jakości materią organiczną, skondensowaną i zhumifikowaną, niezwykle bogatą w substancje humusowe, makro- i mikroelementy oraz pierwiastki śladowe. Gruzełki lignitu trwale i skutecznie wpływają na parametry jakościowe oraz strukturalne gleby, nawet w okresie powyżej 20 lat od pierwszego zastosowania. Wyróżniają się wysoką porowatością, która wynosi nawet do 60% ich objętości, dzięki czemu wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną gleby. Produkt może być stosowany w uprawie praktycznie każdej rośliny (po uwzględnieniu odpowiedniego pH) oraz na każdym rodzaju gleby.
Szczegóły produktu
Opinie użytkowników
Proponujemy w zestawie z:
Do wszystkich roślin kwasolubnych
Do każdego rodzaj gleby
Całoroczny termin stosowania
Czym jest Carbomat ECO, pH 4?
Carbomat ECO w tym wydaniu to standardowa i uniwersalna wersja produktu, składająca się z mieszanki frakcji między 2-4 oraz 4-8 mm, którą z powodzeniem można stosować w niemal każdych warunkach glebowych lub oryginalnych mieszankach podłożowych.
Produkt wręcz znakomity, jeśli chodzi o rewitalizację zmęczonej wieloletnimi uprawami gleby lub do przygotowania i użyźnienia gleby pod nowe nasadzenia. Tę wersję można śmiało polecić osobom, które szukają wegańskiego zamiennika dla granulowanego obornika lub torfu do swojego ogrodu. Co więcej, produkt świetnie sprawdzi się jako dodatek do podłoża w uprawach doniczkowych w formie domieszki do standardowego podłoża lub jako warstwa drenażowa na spodzie doniczki. Z uwagi bardzo wysoką zawartość wartościowego węgla organicznego niemal natychmiast pobudza całe środowisko glebowe do życia. Produkt jest organiczny, więc nie ma możliwości przenawożenia.
Jak stosować Carbomat ECO, pH 4?
Obszarowo do przemieszania z glebą rodzimą w rzędach
Gleby lekkie i piaszczyste 8-10%, cięższe 10-15%, zlewne i gliniaste 20-30% produktu do całościowej objętości przygotowywanego rzędu czy zagonu.
Przykład: przygotowujemy rząd o szerokości 1 m, długości 10 m i głębokości 20 cm.
- Liczymy: 1 x 10 x 0,2 = 2 m3 gotowego substratu na 10 metrów rzędu, wówczas 10% (na przykład gleby lekkie) daje nam 200 l Carbomatu ECO na 10 m takiego rzędu, zagonu.
Punktowo, do wysypania pod korzeń rośliny
Ilość uzależniamy od wielkości sadzonki, wysypujemy produkt na całej powierzchni dna wykopanego dołka.
Przykład: w dołek do wysadzenia mniejszej rozsady (np. azalia, rododendron) wsypujemy warstwę Carbomatu ECO, sadzimy roślinę i przysypujemy ją glebą rodzimą lub innym substratem.
- Liczymy: 200 ml pod każdą roślinę, co daje nam łącznie podkład pod 100 szt. sadzonek.
Do przygotowania własnej mieszanki podłoża
Dopasowujemy składniki mieszanki dopasowane do konkretnej rośliny, uwzględniając Carbomat ECO.
Przykład: Mieszamy autorskie podłoże w proporcji: Carbomat ECO 10-20%, torf kwaśny lub przekompostowana kora 30-40%, ziemia rodzima lub uniwersalna 50%.
- Liczymy: do 5-litrowej doniczki lub wykopanego otworu w gruncie wsypujemy przygotowane wcześniej składniki podłoża w ilości: Carbomat ECO 0,5-1 l, torf lub kora 1,5-2 l, ziemia rodzima 2,5l.
Wskazówki
- Udział w gotowej mieszance podłoża to 10-30%, w zależności od wymagań rośliny; dla roślin lubiących mocno żyzną glebę ten udział może być nawet bliżej 30%
- Żeby poprawić parametry wilgotnościowe Carbomatu ECO zalej go wodą i pozostaw na 3 dni aż nasiąknie. W ten sposób umieścimy w glebie setki małych zbiorniczków z wodą
- Zalecamy stosowanie Carbomatu ECO w połączeniu z produktem Carbohumic OGRÓD
- W uprawach doniczkowych produkt można wykorzystać jako drenaż na dnie w warstwie ok. 3-4 cm
Pytania i odpowiedzi
Czy każdy węgiel brunatny nadaje się do gleby?
Absolutnie nie. Nas – ogrodników – interesuje przede wszystkim ten młody w. brunatny – lignit, nieprzydatny do spalania w piecu, o niskim stopniu karbonizacji, znajdujący się w płytkich złożach. Jest on zwieńczeniem setek tysięcy lat powolnego, geologicznego „trawienia”, czyli rozkładu różnorodnej, czystej, prehistorycznej materii organicznej przy udziale pirolizy (tj. nieśpiesznego, wieloletniego procesu spalania w relatywnie niskiej temperaturze i bez dostępu powietrza) oraz podwyższonego ciśnienia. Są to warunki praktycznie nie do odtworzenia w sposób sztuczny. W wyniku wszystkich tych niezwykle złożonych i czasochłonnych zjawisk powstała wysoce stabilna, niezwykle pożywna materia organiczna, zawierająca unikalną i wyjątkowo skondensowaną substancję organiczną, pierwiastki śladowe i wiele innych korzystnych składników, takich jak aminokwasy czy zdrowe tłuszcze, które uwalniają się stopniowo wraz z powolną biodegradacją. Takim produktem jest Carbomat ECO.
Dlaczego powinniśmy stosować Carbomat ECO w naszych ogrodach?
Ponieważ jest źródłem najczystszej i najbardziej zasobnej w składniki odżywcze substancji organicznej znanej przyrodzie, o składzie niemal tożsamym z wysokiej jakości naturalną próchnicą glebową. Aplikując do gleby taki surowiec możemy w sposób skokowy nieomal natychmiast poprawić żyzność i parametry gleby, przy jednoczesnym związaniu w niej dwutlenku węgla. Osiągnięcie takiego samego efektu przy użyciu naturalnego kompostu bądź obornika trwałoby wiele lat. Dodatkowo, substancje te znacząco zmniejszają dostępność metali ciężkich i innych szkodliwych związków poprawiając zdrowotność gleb i rosnących na nich roślin. Warto też podkreślić, że w dzisiejszych czasach wysokiej jakości substancja organiczna jest trudno dostępna, więc tym bardziej warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie daje stosowanie Carbomatu ECO.
Jak długo Carbomat ECO pozostaje w glebie?
Jest to bardzo trudne do jednoznacznego stwierdzenia, biorąc pod uwagę złożoność chemiczną surowca (lignitu) oraz chemiczne formy pochodnych węgla (pierwiastka), jakie w nim występują. Z jednej strony lignit zawiera w sobie cząstki humusowe łatwo rozpuszczalne w wodzie, które ulegają szybszemu płukaniu bądź skonsumowaniu przez rośliny i mikroby, a z drugiej jest bogaty w bardzo trwały węgiel aktywny (biowęgiel), który potrafi utrzymać się w glebie nawet przez tysiące lat. W przypadku pytania „co ile lat stosować Carbomat ECO” odpowiedź, niestety, też nie jest oczywista, ponieważ każda gleba jest inna i zachodzić w niej mogą różne procesy biologiczno-chemiczne na przestrzeni lat. Najlepiej, gdyby bardziej sprecyzowaną datę kolejnego zabiegu wyznaczyła dobra analiza chemiczna gleby, ale z całą pewnością można powiedzieć, że taka jednorazowa aplikacja Carbomatu ECO w ilości 10-20% udziału (dla warstwy ornej ok. 20 cm) spokojnie użyźni nam glebę na okres przynajmniej 10 lat.
Czy jest możliwość, aby stosując Carbomat ECO uniknąć kłopotliwej wymiany gruntu w ogrodzie?
Oczywiście. Zawsze uważamy, że najlepiej jest pracować na tym, co mamy w ogrodach niż zwozić glebę z zewnątrz (czasem wcale nie lepszej jakości i do tego z niepewną zawartością). Najczęściej i tak potem się okazuje, że aby wszystko rosło prawidłowo musimy aplikować do gleby sporo nawozów mineralnych, które dodatkowo będą nam tę glebę zubażać. Alternatywą jest właśnie wykorzystanie produktów z przetworzonego węgla brunatnego do rekultywacji takiej słabej lub zmęczonej gleby.
Czy mogę sadzić rośliny bezpośrednio w samym Carbomacie ECO?
Teoretycznie jak najbardziej można, jednak osobiście szczerze odradzamy taką opcję z kilku powodów. Przede wszystkim struktura Carbomatu ECO to czyste gruzełki lignitu, co wiąże się z nadmierną przepuszczalnością takiego podłoża. Oznacza to, że w przypadku uprawy doniczkowej mielibyśmy bardzo duży problem z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności. Kolejna kwestia to koszty względem wydajności uprawy. Stosując 100% Carbomatu ECO nie otrzymamy lepszego rezultatu niż stosując np. 20% udział, a resztę dodatku z gleby rodzimej lub zwykłej ogrodowej ziemi. Po co zatem przepłacać. Traktujmy zatem Carbomat jako typowy dodatek do gleb i podłoży. W tej roli spełnia się najlepiej.
Dlaczego zalecacie, by łączyć Carbomat ECO z produktem Carbohumic OGRÓD?
Przede wszystkim dlatego, że Carbomat ECO jest produktem stałym, o zwartej strukturze, w związku z czym potrzebuje trochę czasu nim zacznie się skutecznie wypłukiwać, biodegradować i w konsekwencji inkorporować się z glebą. Z kolei Carbohumic jest już rozpuszczonym lignitem, który wchodzi w reakcję z glebą i roślinami nieomal natychmiast – jest dużo łatwiej i szybciej przyswajany przez rośliny, choć z drugiej strony jest mniej trwały niż Carbomat ECO. Oba produktu wzajemnie świetnie się uzupełniają.