Uprawa borówki amerykańskiej

To
miejsce
w
którym
znajdziesz
wszystko
czego
potrzebujesz
do
skutecznej
i
ekologicznej
uprawy
borówki
amerykańskiej
w
swoim
ogrodzie!
Najlepsze
produkty,
sprawdzone
technologie
sadzenia
i
praktyczne
porady
doświadczonych
ekspertów.

Sortuj:

Rodzaj uprawy

Sposób aplikacji

Typ produktu

Wielkość opakowania

Wczytaj kolejne produkty

Sadzenie borówki amerykańskiej na działce lub w ogrodzie

1

Wybierz dobrze nasłonecznione stanowisko oraz kup zdrowe oraz dobrze rozkrzewione sadzonki różnych odmian, o odmiennym terminie owocowania (np. Draper i Liberty)

2

Pod każdą sadzonkę wykop dół, o pojemności min. 100 L, o głębokości przynajmniej 40 cm, zachowując pomiędzy nimi min. 150 cm odstępu

3

Na dno każdego otworu wlej 3 L wcześniej przygotowanego roztworu Wodnego Stopera (woda + Carbohumic niefiltrowany)

4

Zasyp (ale nie ugniataj) cały dół wcześniej przygotowanym podłożem (ziemia + Carbomat ECO + torf + wióry/zrębki/trociny)

5

Na środku zasypanego dołu wciśnij doniczkę z sadzonką, tak aby odcisnąć w miękkim podłożu dołek o kształcie doniczki

6

Wyciągnij sadzonkę z doniczki (nie musisz jej otrzepywać z ziemi) i zamocz korzeń (wystarczą 2-3 sekundy) w przygotowanym roztworze mikoryzy do zaprawiania (Mikoryza do borówek + Carbohumic OGRÓD)

7

Wsadź sadzonkę w odciśnięty otwór i ugnieć ziemię wokół. W razie potrzeby dosyp podłoże i ugnieć tak, aby roślina była stabilna, a cały otwór nasadzeniowy był zasypany równo lub nieco poniżej poziomu gruntu.

8

Podlej obficie całą powierzchnię podłoża, przygotowaną wcześniej wodą z nawozem organicznym (woda + Astvit płynny + Carbohumic OGRÓD)

9

W promieniu 20 cm wokół sadzonek, wysyp warstwę ściółki (Carbomat ECO ściółka) o grubości 5 cm. Pamiętaj, że z biegiem czasu – wraz ze wzrostem rośliny – powinien się zwiększać obwód ściółki.

powróć do produktów

Jak dobrać odmiany sadzonek borówki amerykańskiej?

Przy wyborze odmian borówki zwróć uwagę na kilka ważnych czynników. Sprawdź tolerancję roślin na amplitudy temperatur, warunki glebowe i jej kwasowość. Ważny jest też okres kwitnienia i dojrzewania owoców. Wybierz odmiany o zróżnicowanym smaku, aromacie i teksturze. Zwróć również uwagę na ich odporność na choroby i szkodniki.

Dobieraj odmiany odpowiednie pod kątem wzajemnego zapylania. Pamiętaj – niewiele odmian jest samopylnych. W przypadku większości borówek, uprawa w pobliżu innych odmian poprawia jakość i wielkość plonów.

Warto wybrać różne odmiany (wczesne i późne), żeby wydłużyć okres dostępu do owoców, np. Draper i Liberty.

Gdzie sadzić borówkę amerykańską? Wybierz najlepsze stanowisko

Borówka amerykańska potrzebuje około 6-8 godzin słońca dziennie, dlatego warto wybrać jak najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie.  Dobre nasłonecznienie wspiera ich wzrost i sprawia, że owoce są słodsze!

Krzewy muszą mieć przestrzeń! Sadź je co najmniej 150 cm od siebie, aby zapewnić im zdrowy wzrost i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Pod każdą sadzonkę wykop obszerny dół – minimum 100 L (i 40 cm głębokości), tak aby borówkom nie zabrakło składników odżywczych w kolejnych latach uprawy.

Unikaj inwazyjnych roślin, takich jak tuje, i chroń młode krzewy przed chwastami.

Skomponuj prawidłowe podłoże pod borówkę amerykańską

Borówka amerykańska to roślina wieloletnia, z mocno rozbudowanym systemem korzeniowym. Jego wielkość bezpośrednio przekłada się na dobrostan rośliny i kondycję owoców.

Zastosowanie Carbomatu ECO w mieszance ma ogromny, pozytywny wpływ na długoterminową jakość podłoża – rewitalizuje, użyźnia i zapewnia glebie dobroczynne kwasy humusowe, a ponadto obniża pH oraz zwiększa retencję wody!

Aby przygotować idealne podłoże, wymieszaj w równych proporcjach:

  • 25% Carbomat ECO (pH 4)
  • 25% ziemia rodzima
  • 25% przekompostowane trociny, wióry lub zrębki (do wyboru)
  • 25% torf kwaśny

Twoje niezbędne produkty

Technologia Wodnego Stopera w uprawie borówki

Wodny Stoper to roztwór specjalistycznych kwasów humusowych, pochodzących z węgla brunatnego, który po wylaniu w dół nasadzeniowy tworzy na dnie “membranę węglową”, zatrzymując wodę i składniki odżywcze tam, gdzie są najbardziej potrzebne – przy korzeniach rośliny.

Wykonaj kroki:

  1. Przygotuj roztwór Carbohumicu niefiltrowanego (pH 5-6) z wodą, w proporcjach 1:10 (np. 1 L Carbohumic na 10 L wody)
  2. Na dno każdego wykopanego dołu nasadzeniowego wylej ok. 3 L gotowego roztworu
  3. Zasyp dół przygotowanym wcześniej podłożem i posadź sadzonki zgodnie z dalszymi instrukcjami

Twoje niezbędne produkty

Stosowanie mikoryzy do borówek oraz zaprawianie korzeni sadzonek

Stosowanie kwasów humusowych i mikoryzy razem daje synergiczne korzyści. Kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby i dostępność składników odżywczych, co sprzyja rozwojowi mikoryzy. Z kolei mikoryza zwiększa zdolność roślin do pobierania składników odżywczych dostarczanych przez kwasy humusowe, co prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów gleby.

Wszelkie mikoryzy są najskuteczniejsze, gdy stosuje się je na wczesnych etapach rozwoju roślin (np. na sadzonki), ponieważ pomagają w lepszej asymilacji młodych krzewów na nowym stanowisku i zaopatrują je w korzystną mikroflorę.

Przygotowanie roztworu i jego aplikacja:

  1. Do przygotowania roztworu wybierz mikoryzę do borówek i roślin wrzosowatych oraz Carbohumic Ogród. Odmierz zalecane ilości obu produktów i wlej do odstanej i niechlorowanej wody. Dla przykładu na 1,5 L wody wsyp zawartość 100 g opakowania z mikoryzą oraz ok. 50 ml Carbohumicu Ogród. Przy większej ilości roślin ilość roztworu zwiększaj proporcjonalnie.
  2. Wyjmij roślinę z doniczki i zamocz jej korzenie w roztworze na jakieś 2-3 sekundy. By działać skutecznie, mikoryza musi mieć bezpośredni kontakt z korzeniami roślin.
  3. Wsadź zaprawioną roślinę we wcześniej przygotowane dołki i obsyp dookoła podłożem, wypełniając wszystkie luźne przestrzenie. Delikatnie ugnieć podłoże przy sadzonce i w razie konieczności dosyp więcej.
  4. Obficie podlej roślinę po posadzeniu (nawet kilkukrotnie), zapewniając jej stały dostęp do wody w okresie adaptacji (również w głębszych partiach podglebia).

Twoje niezbędne produkty

Ściółkowanie borówki preparatem z węgla brunatnego

Ściółkowanie pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, ogranicza rozwój chwastów i chroni korzenie roślin przed ekstremalnymi temperaturami, co jest korzystne zarówno latem, jak i zimą. Odpowiednia ściółka wzbogaca glebę w materię organiczną, poprawia jej strukturę i estetycznie porządkuje wygląd ogrodu. Taka organiczna warstwa chroni glebę przed erozją, spowodowaną deszczem, słońcem lub wiatrem.

Wokół każdego krzewu borówki wysyp produkt Carbomat ECO ściółka w ilości zależnej od wieku roślin i zasobności gleby w zhumifikowaną materię organiczną.

  • dla okresu 3-5 lat od posadzenia przyjmujemy promień ok. 20 cm wokół rośliny i warstwę grubości 5-8 cm
  • w przypadku roślin starszych dostosowujemy promień ściółki do obwodu części nadziemnej. Warstwa pozostaje niezmienna

Jeśli zależy nam, by ściółka skuteczniej przeciwdziałała porastaniu chwastów, możemy usypać grubszą warstwę.

Twoje niezbędne produkty

powróć do produktów